Poslední srpnová sobota patří Otevřeným sklepům v Mikulčicích. Jedná se o spíše o komornější akci, kdy mohou návštěvníci ochutnat široký výběr vín jak od místních malopěstitelů, tak i od profesionálních vinařů. Dveře jsou otevřeny do menších rodinných vinařství i do tradičních vinných sklepů v lokalitách „Těšické búdy“, „Čertovka“ a ve sklepních uličkách, v areálu U Myslivecké chaty“. V průběhu celého dne mají návštěvníci možnost setkat u sklenky vína přímo s vinaři, kteří vína vyrábí. V průběhu celého dne vyhrává cimbálová muzika, jsou nabízeny tradiční místní pochutiny a  je otevřeno vinařské muzeum.  Závěr celého dne bývá zakončen besedou u cimbálu před mysliveckou chatou.

 

OTEVŘENÉ SKLEPY MIKULČICE 2020:

Letos se akce uskuteční v sobotu 22.8.2020 od 10:00 hodin.

Návštěvnící mohou navštívit a ochutnat vína místních malovinařů v lokalitě „Těšické búdy“, „Čertovka“ a ve sklepních uličkách v areálu U Myslivecké chaty. K přemísťování mezi sklepy budou, jako každoročně, zajištěny koňské povozy. Chybět nebudou ani krajové speciality, připravené místními Gurmány. Během dne bude otevřen areál vinařského muzea a bude vyhrávat putující Neoveská cimbálová muzika.

Od 18:00 hod., bude v areálu u myslivecké chaty beseda u cimbálu s cimbálovou muzikou.


OTEVŘENÁ VINAŘSTVÍ

 RODINNÉ VINAŘSTVÍ BARTONÍKOVI – HANA BARTONÍKOVÁ

Lokalita:  U myslivecké chaty
Adresa vinaře:  U Kostela 238, 696 19 Mikulčice
Tel.: +420 731 159 010
e-mail:  bartonik@bartonik.cz
web:  www.bartonik.cz

O vinařství:
Rodinná firma Bartonik manželů Hany a Ing. Radka Bartoníka se syny Jakubem a Dominikem vychází z dlouholeté rodové tradice. Neprodukují pouze malé šarže osobitých vín, ale tato rodinná fi rma se specializuje na výrobu dalších produktů z hroznů, moštů a sirupů z vlastních sadů a plantáží. Bartoníkovi hospodaří na 10,5 hektaru vinohradů v tratích Stará hora, Kněžské a Na strání. Vedle toho mají hektar sadu bezu černého. Produkují přes 35 000 lahví vína, 50 000 lahví sirupů a přes 10 000 lahví ovocných moštů. Výjimečnost rodinné fi rmy, která loni zvítězila ve významném tuzemském podnikatelském klání a získala titul Česká spořitelna Živnostník roku 2018 Jihomoravského kraje, ovšem spočívá v orientaci na výrobu specialit. V produktovém portfoliu se tak nacházejí 100% hroznové mošty, vinné želé, verjus – vinná kyselka, zákusky a belgické pralinky plněné vinným želé a v neposlední řadě ovocné a bylinkové sirupy a marmeláda z plodů černého bezu. Mimo jiné Bartoníkovi provozují v Mikulčicích Penzion U Kostela a turistické informační centrum. Pro hosty rodinné fi rmy je možné uspořádat řízené degustace nebo exkurze do sklepů v Mikulčicích a Lužicích, tematické cyklistické výlety sklepními uličkami a vinicemi.

Nabízené odrůdy k degustaci: Ryzlink rýnský, Sylvánské zelené, Chardonnay, Tramín červený, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Aurelius, Zweigeltrebe, Modrý portugal, Cabernet moravia, Višňofrízo.
Speciality z vína: Vinné želé – bílé, růžové, červené, Marmeláda z plodů černého bezu, Vinná kyselka – přírodní dochucovadlo, Hroznové a višňové mošty, Domácí bylinkové a ovocné sirupy, Levandule, Máta, Meduňka, Šalvěj, Černý bez – květ, Černý bez – plod, Višeň, Malina, Černý rybíz, Hrozen – Frankovka.

 

 VINAŘSKÉ MUZEUM ČZS

Lokalita: U myslivecké chaty
Adresa vinaře:  ZO ČZS Mikulčice, ev.č.: 51, 696 19 Mikulčice
Tel.: +420 722 281 217
e-mail:  czmikulcice@email.cz
web:  www.zahradkari.cz/zo/mikulcice/

O muzeu:
Expozice muzea mapuje historii vinohradnictví a vinařství zdejšího regionu do první poloviny 20.století.

Nabízené odrůdy k degustaci: Různá vína místních zahrádkářů a jablečný mošt.

 

MIKULEČTÍ VINAŘI – PRODEJ BURČÁKU

Lokalita: U myslivecké chaty e-mail:  Mikulecti.vinari@email.cz wT eb:  www.vinomikulcice.cz 

Občanské družení mladých vinařů „ Mikulečtí vinaři“, vzniklo v květnu 2006 volným seskupením z řad nadšenců i vinařských profesionálů. Toto mladé a ambiciózní sdružení si klade za cíl podporu vinohradnictví a vinařství v našem regionu v podobě pořádání přehlídek, výstav vín, seminářů a odborných školení.

Nabídka produktu: BURČÁK

 

GURMÁNI MIKULČICE o.s.

Lokalita:  U Myslické chaty
Adresa vinaře:  Mikulčice 484, 696 19 Mikulčice
Tel.: +420 777 694 345
e-mail:  gurmanimikulcice@seznam.cz
web:  www.palenkymikulcice.cz

O sdružení:
Gurmáni Mikulčice jsou zájmový spolek v počtu 25 osob, který propaguje a pořádá akce prosazující kulturu jídla a pití v duchu zapomenutých tradic. Jednou ze stěžejních aktivit tohoto spolku je každoroční organizování Koštu ovocných pálenek a kysaného zelí. Stále se navyšující počet vystavovaných vzorků pálenek a taktéž účastníků koštu jen potvrzuje zájem veřejnosti o tuto akci. Nedílnou součástí tohoto „svátku jídla, pití a dobré nálady“ je nabídka více jak tisíc vzorků ovocných pálenek, na padesát druhů kysaného zelí a krajové speciality ze škvarků, zelí, tvarůžků aj. (dle receptů našich stařenek). Dále místní Gurmáni během roku pořádají Likérovou módní přehlídku, ochotně se účastní slibně se rozjíždějícího projektu Restaurace U Losíků ve vaření nejlepší zelňačky,či zimní akce: Advent na chalupě, přípravou zabijačkových pochutin.

Nabídka produktů: Ovocné pálenky, domácí moučníky, višně v pepři, kdoulová chilli marmeláda, domácí zelňačka s pečivem.

 

VINAŘSTVÍ PETR MARADA

Lokalita:  U Myslivecké chaty
Adresa vinaře:  Mikulčice 598, 696 19 Mikulčice
Tel.: +420 777 713 460, +420 775 257 552
e-mail: vinomarada@email.cz
web:  www.vinomarada.cz

O vinařství:
Ve vinicích hospodaříme dle pravidel bio bez používání herbicidů a konvenční chemie a ve sklepě se řídíme chartou Autentistů: vína jsou přidání kvasinek, enzymů , taninů. Látky obsažené ve víně jsou pouze a jen z hroznů. Filosofi e vinařství spočívá v jednoduchosti – čím menší vliv vinaře, tím větší ponechání prostoru individualitě vína. Vína zrají v dubových a akátových sudech s minimálním množstvím SO2. Akátové sudy pochází z vlastního lesa a část dubových sudů je z českého dubu z okolí Netolic. České víno v českém sudu. Výroba sektů tradiční metodou kvašením v láhvi.

Nabízené odrůdy k degustaci: Veltlínské zelené- na slupkách, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský – akát, Hibernal, Tramín červený-Oranž, Chardonnay- český dub, Sauvignon, Blanc de Pinot, Svatovavřinecké rosé, Modrý Portugal, Frankovka, Dornfelder, Ancvaj, Rulandské modré, Merlot Ryzlink Pet Nat , Pinot Pet Nat.

 

RODINNÉ VINAŘSTVÍ ILČÍKOVI

Lokalita:  U Myslivecké chaty
Adresa vinaře:  Cihlářská 3, 695 01 Hodonín
Tel.: +420 737 464 283
e-mail:  janilcik@seznam.cz 
web: facebok.com/rodinne.vinarstvi.ilcikovi

O vinařství:
Jsme malé rodinné vinařství. Naše vína jsou po generace vyráběna tradičním způsobem našich dědů 
– bez filtrace, bez chemie a s minimálním množstvím SO2.Hrozny pěstujeme ve vinici, 
která se nachází v jedné z nejlepších oblastí pro červená vína - Vinařská podoblast Slovácko – 
obec Prušánky, viniční trať Čtvrtky.  
Nabízené odrůdy k degustaci: Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský a Rulanské bílé, 
André , Modrý Portugal, Merlot a Rulanské modré.

 

 

VINAŘSTVÍ PETR HUBAČKA

Lokalita:  U Myslivecké chaty
Adresa vinaře:  Mikulčice 262, 696 19 Mikulčice
Tel.: +420 603 338 483
e-mail: petr.hubacka@seznam.cz
web: -

O vinařství:
Jsme rodinné vinařství s malým sklepním hospodářstvím. Výrobě vína se věnujeme již několik generací a do práce ve vinicích i ve sklepě jsou zapojeni všichni členové rodiny. Hned od počátku jsme se zaměřili na kvalitu a čistotu vyráběných vín. Bílá vína vyrábíme klasickým způsobem, u červených vín probíhá jablečno-mléčná fermentace (odbourání kyseliny jablečné). V naší nabídce najdete vína jakostní odrůdová, jakostní s přívlastkem pozdní sběr a jakostní s přívlastkem výběr z hroznů.

Nabízené odrůdy k degustaci: Ryzlink rýnský,Sauvignon, Tramín červený, Rulandské šedé ,Modrý Portugal ,Frankovka, Cabernet Moravia, Rulandské modré.

 

VINAŘSTVÍ JAROSLAV HRABČÍK

Lokalita:  U Myslivecké chaty
Adresa vinaře:  Mikulčice 78, 696 19 Mikulčice
Tel.: +420 702 657 853

O vinařství:
Víno dělané z lásky k vínu a lidem.
Nabízené odrůdy k degustaci: Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, 
Sauvignon, Veltlínské zelené, Chardonnay Zweigeltrebe rosé.

VINAŘSTVÍ KOTÁSEK

Lokalita: U Myslivecké chaty
Adresa vinaře:  Mikulčice 601
Tel.: +420 731 526 182
e-mail: rad.kotasek@seznam.cz

O vinařství:
Malé rodinné vinařství, které navazuje na tradiční výrobu vína v dřevěných sudech. Víno děláme s úctou k tradičním postupům, které jsou předávané po dlouhé generace. Rodina vlastní ještě sklep v Těšických búdách, jehož součástí je rotunda, která slouží ke zrání vína a také jako archiv nejlepších vín za několik desetiletí. V Těšických búdách před sklepem je také umístěn dědičný historický lis na víno z roku 1817, jeden z nejstarších lisů v obci.
Nabízené odrůdy k degustaci: Sauvignon, Andre rosse, Zweigeltrebe klaret, Nitra, Modrý portugal, Cabernet sauvignon

 

 

VINAŘSTVÍ PAVEL MIKULICA

Lokalita:  U Myslivecké chaty
Adresa vinaře:  Mikulčice 434, 696 19 Mikulčice
Tel.: +420 725 477 736 
e-mail:  mikulecti.vinari@email.cz
web:  -

O vinařství:
Založeno v roce 1967, v témže roce byla vysazena i první vinice v tehdejší trati Padělíky dnes Kněžské. Pečlivá práce ve vinici se zúročuje tradiční technologií ve sklepě. Kdy stabilní teplota sklepa spolu s kvašením v  dřevěných sudech vytváří nezaměnitelný rukopis vinaře.

Nabízené odrůdy k degustaci: Sauvignon, Hibernal, Ryzlink vlašský, Cabernet Moravia, Zweigeltrebe, Nitra, Tramín oranž, Cuvee.

 

VINAŘSTVÍ DVOŘÁČEK LTM s.r.o.

Lokalita:  Vinařské centrum a vinný sklep vedle hřbitova 
Adresa vinaře:  Mikulčice ev.č.:93, 696 19 Mikulčice
Tel.: + 420 731 546 542; +420 777 245 783; +420 721 376 584
e-mail: lubomir.dvoracek@gmail.com, tomo.dvoracek@gmail.com
web:  www.vinarstvi-dvoracek.cz

O vinařství:
Vinařství Dvořáček LTM, s.r.o. (Lubomír, Tomáš, Martina) je malou rodinnou fi rmou majitele Lubomíra Dvořáčka a jeho dospělých dětí – Tomáše a Martiny. Vinařství je členem sdružení COLLEGIUM VINITORUM, zabývá pěstováním vinné révy a produkcí vysoce jakostních vín od roku 1996. V současné době hospodaří na 2,6 ha vlastních vinic, ročně produkuje 18 – 20 tisíc lahví přívlastkových vín celkem deseti odrůd, včetně vín barrikových (červených, bílých i růžových) a ledových, kromě Ryzlinku rýnského připravených výhradně z vlastních hroznů. Vinařství se v roce 2005 stalo druhým českým výrobcem košer vína, přičemž se jedná o vůbec první výrobu KOSHER vín ve zcela nežidovském prostředí na celém světě. Od roku 2012 provozuje moderní vinařské centrum s kapacitou až 120 osob. Vína získala významná ocenění na mezinárodních výstavách nejen v Evropě, ale i v USA a v Austrálii.

Nabízené odrůdy k degustaci: Sauvignon, Chardonnay, Ryzlink rýnský, Pinot Gris, Tramín, Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Cuvée bílá, růžová i červená, ledové víno. Vína několika ročníků, různých způsobů zpracování i zrání (sur-lie, betong aj.), více než 25 druhů lahvových vín k degustaci.

 

RODINNÉ VINAŘSTVÍ MARŠÁLKOVI

Lokalita:  Sklepní ulička u hřbitova
Adresa vinaře: Lužice, Provozovna Mikulčice č.ev. 102
Tel.: +420 602 603 427
e-mail:  tmarsalek@seznam.cz
https://www.facebook.com/vinarstvimarsalkovi/

O vinařství:
Jsme malé rodinné vinařství, předávané z generace na generaci, hospodařící na 0,5 ha vlastních vinic v obci Lužice ve viniční trati Kratiny. Písčitohlinitá půda s velkým obsahem lastur třetihorních korýšů dává vybraným odrůdám chuť typickou pro tuto lokalitu. V naší vinici hospodaříme bez použití herbicidů, stále s velkým podílem ruční práce. Násada hroznů je redukována, aby hrozny dosáhli nejvyšší kvality. Pečlivostí a opatrností při páci ve vinohradě, při sklizni a při lisování snižujeme potřebu dalších zásahů do vína a ponecháváme větší prostor pro jeho přirozený vývoj. Nespěcháme, víno potřebuje čas. V naší nabídce najdete jak kvalitní vína vyrobená klasickou technologií, tak i likérová a slámová vína, na jejichž produkci se zaměřujeme již 20 let. Těšíme se na Vaši návštěvu.
Nabízené odrůdy k degustaci: Müller-Thurgau, Pálava, Neuburské, Veltlínské zelené, Chardonnay, Sauvignon, Ryzlink Rýnský, Hibernal, Svatovavřinecké, Frankovka, Neronet, Nitra, Cabernet Moravia, Hibernal-slámové víno, Frankovka-likérové víno.

 

VINAŘSKÝ SPOLEK „Čertova ulička“

Lokalita: Sklepy u dráhy 
Adresa vinaře: Mikulčice č. 998, 696 19 Mikulčice 
Tel.: Josef Koneček +420 723 668 646, Ing. Miloslav Helešic +420 722 224 829
e-mail: atlkon@email.cz, miloslav.helesic@seznam.cz
web: - 

Jedná se o malo-vinaře z vinných sklepů , které byly postaveny v lokalitě Mikulčice u železniční tratě 
Břeclav – Přerov. Výstavba sklepů probíhala v letech 1985 až 1987. 
Nabízená vína jsou zpracovávána výhradně klasickou a tradiční metodou. 
Vinice se nachází v úrodné oblasti Mikulčic a vedlejšího Josefova tzv. „Roztrhanska“.
Vína jsou prezentována na místních i oblastních výstavách.

Nabízené odrůdy k degustaci: 
Vinař Josef Koneček: Ryzlink vlašský, Neuburg, Veltlínské zelené, Moravský Muškát, 
Frankovka, Rulandské modré, Cabernet Souvignon, Zweigeltrebe

 

VINAŘSTVÍ OLDŘICH MATŮŠEK

Lokalita: Těšické búdy
Adresa vinaře: Těšice 641, 696 19 Mikulčice
Tel.: +420 602 724 807
e-mail: matusek@seznam.cz
web: -

O vinařství:
Malé vinařství, které obhospodařovává 1 300 hlav na 0,32 ha půdy. 
Víno je vyráběno moderní technologií.
Nabízené odrůdy k degustaci: Rulandské bílé, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, 
Sauvignon, Müller-Th urgau, Tramín červený, Svatovavřinecké a Modrý Portugal – rosé, Zweigeltrebe

VINAŘSTVÍ MARTIN BĚLOHOUBEK

Lokalita:  Těšické búdy
Adresa vinaře: Mikulčice 572, 696 19 Mikulčice
Tel.: +420 721 445 364
e-mail: gordon.borba@seznam.cz
web: -

O vinařství:
Malé vinařství, kde se víno zpracovává jen s minimem přídavných látek a fi ltruje se jen stáčením.Poslední úroda byla dobrá a tak jsem vyprodukoval z nového vinohradu první sběr takzvaný pannenský. Pěstuji zatím jen čtyři odrůdy jejichž produkci jsem zvětšil vysadbou a tento rok jsem přidal pátou odrůdu ale tu ochutnáme až za dva roky. Samotný sklep je bohužel stále v rekonstrukci i když je plánovaný rozvoj, ale budoucnost ukáže co se podaří. Těším se na vaši náštěvu.
Nabízené odrůdy k degustaci: Dornfelder, Nitra, Hibernal, Rulandské šedé, Rulandské šedé, Rosé cuvee.

 

VINAŘSTVÍ RADEK BLECHA

Lokalita: Těšické búdy
Adresa vinaře:  Mikulčice

Tel.: +420 608 330 204
e-mail:  blecha@jedemedosklepa.cz
web: www.jedemedosklepa.cz

O vinařství:
Vyrábíme víno klasický způsobem z vlastních hroznů z Mikulčic a Prušánek.
Nabízené odrůdy: Veltlinské zelené, Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Pálava Sauvignon, Muškát moravský, Růžový muškát, Modrý Portugal/Merlot , Cabernet Sauvignon a Zweigeltrebe.

 

VINAŘSTVÍ VÝMOLA

Lokalita: Těšické búdy ev.č.: 160
Adresa vinaře:  Mikulčice 562, 696 19 Mikulčice
Tel.: +420 606 111 020, +420 728 324 649
e-mail:  bronislav.vymola@tiscali.cz
web:  www.vinarstvivymola.cz

O vinařství:
Rodinné vinařství Výmola vyrábí odrůdová vína z vlastních hroznů vypěstovaných ve vinicích v Mikulčicích. Věnujeme se i výrobě slámových, ledových a barikových vín. V našem vinařství nabízíme řízené degustace , posezení ve vinném sklepě a prodej vín z naší produkce. Nabízíme ubytování přímo nad vinným sklepem a provozem vinařství o kapacitě 24 lůžek. Vhodné prostory pro fi remní a rodinné akce s kapacitou 30 osob.


Nabízené odrůdy k degustaci: Rulandské šedé, Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Sauvignon, Tramín červený, Sylvánské zelené, Pálava, Hibernal, Saphira, Viognier, Děvín Dornfelder, Váh, Dunaj, Zweigeltrebe, Frankovka, Merlot, Carmenére

 

VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.

Lokalita:  Těšické búdy, ev.č.: 166
Adresa vinaře:  Mikulčice 261, 696 19 Mikulčice
Tel.: Osička Vladimír +420 723 330 082, Maláník Štěpán +420 723 840 935
Tel:. Maláník Jan +420 728 887 944, Osička Dominik +420721 684 207
e-mail:  info@vinarstvimalanik.cz
web: www.vinarstvimalanik.cz 

O vinařství:
Rodinné vinařství, které vyrábí víno z vlastní produkce hroznů. Nabízíme degustace jak ve vinařství, tak i po celé ČR. Nabízíme ubytování v penzionu ve vinařství.

Nabízené odrůdy k degustaci: Aurelius, Müller-Th urgau, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Veltlínské zelené, Sauvignon, Tramín červený, Pálava, Rulandské šedé, Děvín v provedení suché, polosuché polosladké a sladké vína a vše přívlastková vína. Těšický rubín, Zweigeltrébe, Cabernet Moravia, Cabernet Saugvinon, Fratava, Dorrnfelder, Pinot noir.

 

VINAŘSTVÍ PRAVOMIL KOTÁSEK

Lokalita: Těšické bůdy
Adresa vinaře:  Ratíškovice, Vrbky 686
Tel.: +420 731 107 750
e-mail: u.milku@seznam.cz
web: –

O vinařství:
Vinný sklep v Těšických bůdách a vinohrady byly založeny v roce 1083. Vína jsou vyráběna klasickými postupy, které používal otec pana Kotáska. Mladá vína jsou skladována v dřevěných sudech, archiv v demižónech a lahvích.

Nabízené odrůdy k degustaci: Sauvignon, Sylvánské zelené, Rulandské bílé, Ruller, Muškát moravský, Pihorňa, André, Cabernet Sauvignon, Neronet, Frankovka, Rulandské modré.

 

VINAŘSTVÍ VAVRYS

Lokalita: Čertova ulička
Adresa vinaře:  Mikulčice 596
Tel.: +420 721 441 796
e-mail: kocur.david@seznam.cz
web: –

O vinařství:
Vinařství je pro pana Vavryse veliký koníček. Ve volném čase obhospodařuje cca 0,3 ha vlastních vinic. Pěstuje tradiční, ale i moderní piwi odrůdy. Prestože má malé sklepní zázemí snaží se vyrábět vína s moderní technologií.Nabízené odrůdy: Chardonnay, Johanniter, Souvigner Gris, Sauvignon, Solaris, Ryzlink rýnský, Hibernal, Rulandské modré, Zweigeltrebe, Acolon.

 

VELKOMORAVSKÉ VINAŘSTVÍ – ING. JAN KOSÍK

Lokalita:  U Myslivecké chaty
Adresa vinaře:  Mikulčice 290, 696 19 Mikulčice
Tel.: +420 725 739 395
e-mail: kosikj1@seznam.cz
web:  www.velkomoravskevinarstvi.cz

O vinařství:
Vinařství rodiny Kosíků, především otce Jana a syna Jiřího, se výrobou vína zabývá již mnoho let. Po spojení názvu s archeoparkem v Mikulčicích vzniklo Velkomoravské vinařství. Vyrábí vína jakostní, sudová, ale i přívlastková a vysoký standard s poctivou prací patří mezi domény vinařství. Nabízené vína k degustaci: Veltlínské zelené, Chardonnay, Rulandské bílé, Sauvignon, Merlot, Frankovka.